Ülkemizde sık görülen doğal afetleri ve bu afetlerin görüldükleri yerleri araştırınız

Ülkemizde doğal afetler sıklıkla görülmektedir. Bu afetler çeşitli bölgelerimizde meydana gelmekte olup bunları bölgeler halinde inceleyelim. Doğal afetler deprem, sel, dolu, aşırı yağışlar olarak nitelendirilebilir. İşte ülkemizde hangi bölgelerde en çok hangi doğal afetler görülmektedir.

Sel: Son yıllarda ülkemizde sel felaketleri sıklıkla yaşanır oldu. Özellikle Akdeniz ve Ege Bölgesinde yaygın olarak görülmektedir. Son yıllarda Adana, Antalya ve Muğla gibi illerimizde bu doğal afet türü görülür oldu. Bunun nedeni meydana gelen iklim değişikliği ve buna bağlı olan aşırı yağışlardır.

Deprem: Ülkemizde en çok can ve mal kaybına neden olan doğal afet türüdür. Marmara ve Doğu Anadolu bölgesinde sıklıkla meydana gelen bu afet nedeniyle binlerce vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Son olarak Vanda meydana gelen deprem nedeniyle birçok insanımızı yitirdik.

Dolu: Bir yağış türü olan dolu tarımsal faaliyetlere büyük zarar vermektedir. İklim değişikliğinin sonuçlarından biri olan dolu yağışları son yıllarda Akdeniz ve Marmara Bölgesinde büyük zararlar vermektedir. Ani sıcaklık değişimleri dolu yağışını tetikler.

Yangın: Ormanlık alanlar ve yerleşim yerlerinde görülür. Özellikle yaz aylarında Akdeniz ve Ege bölgesinde sıklıkla meydana gelir. İnsanların ihmali nedeniyle meydana gelir. Bu nedenle doğal afet grubunda sayılmayabilir.

(5) Yorum

  1. Ülkemizde doğal afetlerin sıkca görülmesinin temel nedeni biz insanlarız. Doğanın dengesi ile oynuyoruz ve doğal afetler ortaya çıkıyor.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.