ülkemizdeki köylerin genelde ne tür özellikler taşıdığını açıklayınız

Ülkemizde köyler genel olarak benzer özellikler taşımaktadırlar. Genel olarak tarım ve hayvancılığın ön planda olduğu köylerde gündüz yaşam oldukça hareketlidir. İnsanların büyük bir bölümü bağında bahçesinde çalışırken köyde yalnız yaşlılar ve çocuklar kalırlar.

Köylü için gündüz oldukça değerlidir. Tüm vaktini tarlada geçirmeye ve ürünlerini en iyi şekilde yetiştirmeye özen gösterir. Bunun nedeni köylünün en yoğun dönemi olan yaz aylarında olabildiğince çalışması gerektiğidir. Ürünün sulanması, gübrelenmesi, ilaçlanması, bakımı, hasat edilmesi gibi birçok faaliyet dar bir zamana denk gelir.

Ülkemizde köylerin büyük bir bölümünde ısınmak için odun ve kömür kullanılır. Köylerin var olduğu bölgeye göre uğraştıkları işler değişebilir. Ayrıca bölgesel olarak elde edilen tarım ürünleri de farklılık gösterir. Sonuç olarak köylerimizde insanların hayatı gündüz işte gece evde gibidir.

Sosyal hayat pek gelişmiş olmayıp sadece belirli dönemlerde merkezlere gidilir. Okul ihtiyaçları için çocuklar ilk ve orta öğretimden sonra yatılı okullarda çevre il ve ilçelerde eğitim görürler.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.