Ülkemizi çevreleyen denizler hangileridir?

Ülkemiz coğrafi konumu itibariyle bir yarım ada şeklindedir. Karadeniz, Marmara, Ege Denizi ve Akdeniz’ e kıyısı vardır. Üç tarafı denizlerle kaplanmış olup konum olarak dünyada önemli bir yere sahiptir. Peki ülkemizin denizlerle çevrili olmasının ne gibi avantajları vardır bunlara göz atalım.

Bu özelliklerden en çok yararlanan sektörler turizm ve balıkçılık diyebiliriz.Türkiye turistleri çekebilen özellikle batı ve güneydeki dünyaca ünlü sahilleriyle de bilinir. Ülkemiz yabancı turistlerin gözdeleri arasında yer almaktadır.
Turizm sayesinde ülkemiz döviz kazanmış olur.

Türkiye’nin üç yanı denizlerle kaplı olmasının bir diğer avantajı ise denizlerin birbirine boğazlar aracılığı ile birbirine bağlantılı olmasıdır. Asya ve Avrupa Kıtaları arasındaki ticaret ve ulaşımda bu sebeple gelişmiştir. Diğer ülkelere de bu sektör açısından köprü vazifesi görür.

Ülkemiz Çanakkale Boğazı ve İstanbul Boğazı gibi iki önemli boğaza sahiptir. Boğazlar ulaşıma en çok katkı sağlayan bölgelerdir. Karadeniz üzerinden sıcak denizlere geçmek isteyen Ülkeler boğazlarımızı kullanmak zorunda kalırlar. Buda bize ekonomik olarak katkı sağlar.

tr

(2) Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.