ülkemizin diğer ülkelerle neden ticaret yapıyor?

Ülkemizin başka ülkelerle ticaret yapmasının birçok nedeni vardır. Ulaşımın giderek kolaylaşması ve dünyanın her yerine erişmesi sayesinde ticari ilişkiler uluslar arası boyut kazanmıştır. Bunun sonucunda ise ülkeler başka ülkelerle ticari ilişkilerde bulunur.

Sizce ülkemiz neden farklı ülkelerle ticaret yapıyor?

Birinci neden olarak ülkemizde üretilen fazla miktardaki ürünün dış ülkelere satılarak değerlendirilmesi gelir. Üretim fazlalığı ürünler dış ülkelere satılarak stoklar tüketilir.

İkinci neden olarak ise insanlara iş istihdamı sağlanması gelir. Eğer sadece ülkemize ürünleri satacak olsaydık bu kadar kişi çalışamaz ve işsizlik artardı. Dış ülkelere ürün satan firmalarda birçok insan çalışmakta ve bu sayede elde edilen ürünlerin satışında, ulaşımında birçok kişi para kazanmaktadır.

Üçüncü ve en önemli neden olarak döviz gelirleri gelir. Başka ülkelere satılan her ürün karşılığında ülkemize döviz girişi gelir. Yani yabancı para.

Başka ülkelerle yaptığımız alış verişlerde bu yabancı para birimlerini kullanırız. Bu nedenle bu parayı kazanmak ve ticaretimizde kullanmamız gerekir. İşte bu gibi nedenlerden dolayı diğer ülkelerle ticaret yaparız.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.