Unutkanlık nedir nasıl oluşur?

Bu yazımızda insanlardaki unutkanlığın ne olduğunu ve nasıl oluştuğunu bulabilirsiniz.

Beyindeki hücreler arası enerji transferinin bozulması, hücrelerin bilgileri kaydetme, tekrar geri çağırabilme yada bu bilgileri depolayabilme özelliklerini kaybetmesine unutkanlık diye tanımlayabiliriz.

Buradaki asıl önemli konu unutkanlığın hangi sebeple olduğunun tespit edilmesidir. Çünkü eğer unutkanlık alzheimer gibi bir hastalıkların habercisiyse erken teşhis burada oldukça büyük önem taşımaktadır.

Hafızayla ilgili ne tür sorunlar oluşabiliyor bunu inceleyelim.Belli bir yaştan sonra her insanın beli bükülür, cildi yıpranırsa hafıza da aynı şekilde zamanla yaşlanmaktadır.

Bu yaşlanmayla birlikte de zihinde unutkanlıklar ortaya çıkmaya başlar. Unutkanlıkların da çeşitleri bulunmaktadır. İki çeşit unutkanlık vardır. Birincisi basit unutkanlık denilen zararsız, geri dönüşü olan ve aynı zamanda düzeltilebilen unutkanlık çeşitidir.

İkincisi ise kötü huylu unutkanlıktır. Bunda hafıza kaybı, yani alzheimer hastalığı gibi beyindeki ağır hücre yıkımıyla oluşmaktadır.

Stres, depresyon yada zihinsel yorgunluk unutkanlıklara neden olabilir. Ayrıca zirai ilaçlamalar, dengesiz beslenmeler, hareketsizlik de unutkanlıklara neden olan faktörlerdendir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.