üretimde ve yönetimde toprağın önemini örnek vererek açıklayınız

Bir milletin veya toplumun üretim yapabilmesi içinde, yaşamını sürdürebilmesi içinde toprağa yani vatana ihtiyacı vardır. Ancak bu şekilde toplumlar varlıklarını koruyabilirler. Düşünün ki bizler Kurtuluş mücadelemizi kaybetsek bugün var olurmuyduk. Var olsak bile birçoğumuz bugünkü koşullarımızın çok daha uzağında olurduk.

İnsanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için toprak önemli rol oynar. Toprak insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli olan besinleri onlara sunarken üzerine yapılan yapılarla barınmalarını da sağlar. Bugün verimli topraklara sahip olan ülkemiz üzerinde her çeşit ürün yetiştirilmekte ve toplumun beslenmesi sağlanmaktadır. Bu topraklarda yetişen ürünler insanlara besin kaynağı olduğu gibi üretim yapan kimselerin kazanç sağlamaları da ortaya çıkan bir sonuçtur.

Topraklar üzerine kurulan yerleşim alanları sayesinde insanlar bir arada yaşamlarını sosyal bir şekilde sürdürmektedir. İnsanların bir arada yaşaması onların yönetilmesini de kolaylaştırırken güvenliğini de sağlar. Üretim ve yönetim açısından toprağın önemi oldukça büyüktür.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.