Üretime Katkı ve Görüşlerimiz

  1. Sizce ülkemiz bir tarım ülkesi mi yoksa bir sanayi ülkesi midir?
  2. Üretime katkıda bulunmak ne anlama gelir? Nasıl olur?
  3. Üretime katkıda bulunma konusunda topraklarımızı daha iyi nasıl kullanabiliriz?
  4. Yanda fotoğrafı görülen fabrikada ne üretiliyor olabilir?
  5. Sulamanın tarım üzerindeki etkisi hakkında neler düşünüyorsunuz?
  6. Üretime katkıda bulunmak amacıyla yapılan çalışmalarda doğal çevreye karşı duyarlı olmak ve çalışkanlık neden önemlidir?
  7. Siz, bir pirinç üreticisi olsaydınız iyi bir üretim gerçekleştirebilmek için neler yapardınız?
  8. Fabrikası olan bir girişimci, üretim ve dağıtım sürecinde ne gibi sorunlarla karşılaşabilir? Bu sorunlardan birinin ortaya çıkması diğerlerini nasıl etkiler?
  9. Yaşadığınız bölgede fabrika kurmak isteyen bir girişimciye başarılı olabilmesi için ne gibi önerilerde bulunursunuz?
  10. Üretime katkıda bulunmak amacıyla yapılan bir çalışmanın doğal çevreye verdiği zararı anlatan bir gazete haberi yazınız ve resimleyiniz.

Sizce ülkemiz bir tarım ülkesi mi yoksa bir sanayi ülkesi midir?

Bana göre ülkemiz hem sanayi ülkesi hemde tarım ülkesi. Çünkü tarıma elverişli alanlarımız oldukça çok, bir o kadar da konumumuz gereği sanayi alanlarına uygunuz. Çünkü jeopolitik konumumuz sanayi ürünleri üretmeye ve bunları pazarlamaya uygun.

Üretime katkıda bulunmak ne anlama gelir? Nasıl olur?

Üretim yapılan faaliyetlere destek vermek ve üretici olmak anlamına gelir. Örneğin bir çiftçinin tarlalarını ekip biçmesi ve ürün elde etmesi üretim yapmaktır. Bu tarım arazilerinde çalışan kimselerde üretime bir şekilde katkı sağlamış olurlar.

Üretime katkıda bulunma konusunda topraklarımızı daha iyi nasıl kullanabiliriz?

Topraklarımızı çok iyi değerlendirmeliyiz. Tarıma elverişli alanları korumalıyız ve bu amaçla kullanmalıyız. Sanayi için tarıma elverişsiz alanları kullanmalı, ulaşım yollarını buna göre düzenlemeliyiz.

Yanda fotoğrafı görülen fabrikada ne üretiliyor olabilir?

Gördüğüm fabrikada kremalı kek yapılıyor. Bir nevi üretim yapılıyor mutlaka bunları tüketen birileri olacaktır.

Sulamanın tarım üzerindeki etkisi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Tarım için olmazsa olmazlardan biri de sudur. Bu nedenle sulak arazilerde tarım yapılabilir. Su aynı zamanda o bölgenin iklimini değiştirerek elverişli tarımı sağlar. Sulama sayesinde tarımsal bitkilerin yetiştirilmesi ve ürün eldesi mümkündür. Bu nedenle su kaynaklarını korumamız gerekir.

Üretime katkıda bulunmak amacıyla yapılan çalışmalarda doğal çevreye karşı duyarlı olmak ve çalışkanlık neden önemlidir?

Üretim yapmak için çalışkan olmak kadar doğal çevreyi de korumak önemlidir. Çünkü üretim yapmak için bizlerin dünyaya ihtiyacı vardır. Yaşamımızı sürdürmek için doğal dengeyi korumaya özen göstermeliyiz. İlk önceliğimiz çevre daha sonra üretim olmalıdır.

Siz, bir pirinç üreticisi olsaydınız iyi bir üretim gerçekleştirebilmek için neler yapardınız?

Öncelikle pirinç nasıl bir iklimde yetişir bunu araştırırımdım. Ondan sonra hangi bölgemizin iklimi uygunsa o bölgede üretim için alan arardım. Ve pirinç yetiştiriciliği konusunda eğitim alır sonra üretime geçerdim.

Fabrikası olan bir girişimci, üretim ve dağıtım sürecinde ne gibi sorunlarla karşılaşabilir? Bu sorunlardan birinin ortaya çıkması diğerlerini nasıl etkiler?

Üretimde ham madde temini konusunda sorunlar yaşayabilir. Ayrıca üretimde çalışacak nitelikli insan gücü temininde, üretilen ürünlerin zorlu ulaşım koşulları nedeniyle dağıtılmasında sıkıntılar yaşayabilir.

Yaşadığınız bölgede fabrika kurmak isteyen bir girişimciye başarılı olabilmesi için ne gibi önerilerde bulunursunuz?

İlk olarak girişimciye doğal dengeyi koruması gerektiğini ve ona göre üretim tesisi kurmasını söylerim. Kurulacak üretim yerinin ulaşım yollarına yakın olması, çevre halkına istihdam sağlaması gerektiğini söylerim. Ancak bu şekilde başarılı bir üretim yapabilir.

Üretime katkıda bulunmak amacıyla yapılan bir çalışmanın doğal çevreye verdiği zararı anlatan bir gazete haberi yazınız ve resimleyiniz

Doğa Faciası

Bursa Kestel Sanayi Bölgesinde yer alan tekstil fabrikaları adeta zehir kusuyor. Atık su arıtma tesisleri bulunmayan bu fabrikalar kirli sularını tarımsal sulamada kullanılan derelere ve su yataklarını salıyorlar. Yüzlerce balık türünün yanı sıra birçok hayvana da ev sahipliği yapan bu su kaynakları ile Bursa’nın verimli tarım arazileri sulanıyor.

Bölge halkı ve çiftçi suların kirlenmesi ile üretimin düştüğünü ve meyve ağaçlarının hızla kuruduğunu tarım ilçe müdürlüğüne ilettiklerini ancak bir çözüm olmadığını söylüyorlar. Halkın tümü bu durumdan şikayetçi ve derhal çözüm bulunmasını istiyor.

Bizde gazeteciler olarak bu haberimizle ilgililere sesleniyoruz. Üretim için doğamızı yok etmeyelim.

çevre kirliliği

Doğa ve çevre kirliliği canlı yaşamına etki ediyor

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.