ürettikleri her ürün yer altı ve yer üstü kaynakları ülkelerin ekonomik güç unsurlarıdır diyebilir misiniz?

Ürettikleri her ürün bir ülkenin ekonomik olarak güç unsurudur denilemez. Bunun nedeni ise birçok ülkenin ekonomik olarak faaliyetleri göz önünde bulundurulabilir. Öğretmenimiz sordu. Ülkelerin ürettikleri her yer altı ve yer üstü kaynakları o ülkenin ekonomik güç unsurumudur araştırın diye.

İlk örnek aslında bizim ülkemiz olabilir. Coğrafi konumu nedeniyle Ortadoğu ve Asya topraklarındaki petrol ve doğalgaz kaynakları bizim ülkemiz üzerinden Avrupa ve çeşitli ülkelere gönderilmektedir. Ülkemizin enerji köprüsü olması nedeniyle hem ekonomik hemde siyasal anlamda güç sağlarlar. Halbuki ülkemiz ne petrolün üreticisi neden çıkartıp pazarlayandır. Sadece bir köprü görevi gören ülkemiz bu işten büyük ekonomik kazançlar sağlar.

İkinci örneğimiz ise Norveç. Oldukça küçük bir ülke olan Norveç dünya balık ticaretinin merkezi durumundadır. Her ne kadar bu ülkede balıkçılık sektörü gelişmiş olsada Japonya, Avusturalya gibi dünya devi balık ekonomilerine Norveç yön vermektedir. Bu iki örnek ekonomik güç olmak için birşeyleri üretmek değil pazarlanmasını bilmenin önemini anlatır.

Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt gibi ülkeler ise sahip oldukları yer altı kaynaklarını işleyerek zenginliklerini arttırmışlardır. Onlar için yer altı kaynakları ekonomik bir güçtür. Kullanmasını bilene ürettikleri ürünler satmasını bilene pazarlamacılık ekonomik güç unsurudur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.