üretilen ürünün dünyanın farklı yerlerinde kullanılmasının sebebi ne olabilir?

Günümüzde ulaşım imkanlarının gelişmesi ile birlikte ticaret dünyanın her yeriyle yapılır bir hal oldu. Bu nedenle herhangi bir ülkenin ürettiği ürün dünyanın çok uzak bir noktasında kullanılabiliyor. Şöyle ki Çin devleti bugünlerin en iyi üreticilerinden biri konumunda.

Ürettiği her ürün dünyanın bir çok noktasında satılmakta ve kullanılmaktadır. Çünkü eski zamanlardaki gibi ulaşım güç ve zor değil. Artık uçaklar, trenler ve deniz yolu ile rahatlıkla ürünler dünyanın farklı yerlerine taşınabilmektedir.

Ticaret gelişen teknolojiye küresel boyutlara ulaştı

İletişim teknolojilerinin gelişmesi ile ticaret dünya geneline yayıldı.

Gelişen teknolojik imkanlar ile kargo uçakları tonlarca ağırlıktaki yükü başka ülkelere götürebiliyor. Teknolojik imkanların sağladığı kolaylıklardan bir diğeri de tabi ki iletişim hizmetleridir. Artık insanlar dünyanın başka bir noktasındaki kişi ile anlık olarak görüntülü bir şekilde görüşebiliyor. Bu gibi kolaylıklar ise ekonomik ilişkilerin küresel bir boyutta olmasını sağlamaktadır.

İnsanlar en iyi fiyat veren kişilere veya bu ürüne ihtiyaç duyan kimselere internet sayesinde ulaşabilmekte. Durum böyle olunca bölgesel ekonomi son bularak günümüz küresel ticaretine geçildi. Ülkemizde yetiştirilen bir ürün dünyanın farklı bir noktasında ya ihtiyaçlar, ya uygun maliyeti yada ürün yokluğundan dolayı satılmaktadır.

Mesela ülkemizde bolca yetiştirilen Diyarbakır karpuzu Japonya’da mecburiyetten satılmaktadır. Çünkü o ülkenin iklim koşulları bu ürünün yetişmesine imkan vermez.

Başka bir örnek ise ülkemizde satılan Çin malı teknolojik ürünlerden cep telefonları. Düşük maliyetleri nedeniyle bu telefonlar bu coğrafyada kullanılmaktadır.

Beyaz eşya denildiğinde aklımıza yerli ve yabancı birçok marka gelir. Ancak bu kadar çok yabancı markanın olmasının temel nedenleri uygun maliyeti ve ihtiyaçtandır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.