Utilitarizm nedir

Bu yazımızda sizlere utilitarizm hakkında bilgi vereceğiz. Utilitarizm faydacı ahlak) ,kuralcı ve gayeci bir ahlaktır. Bu öğretiye göre fayda veren şeyler iyi, vermeyen şeyler ise kötüdür. Faydacılara göre ahlak bize yararlı olanı aramayı öğretmeli ve hazları elde etmeye yaramalıdır. Amaç , olabildiği kadar çok insana iyilik sağlamak ve onları mutlu etmektir.

İyiyi haz veren şey olarak tanımlayan faydacılar vardır ki bunlara hazcı faydacılar denir. Faydacılığın önemli iki temsilcisi w. James ve J. Dewey’ dir.

W. James’ e göre başarı , gerçeğin ölçütüdür. Kullanışlı ve yararlı olan şey de başarıya götürür. Ne varsa, deneyde ve olguda vardır. Zihinden çıkarılan bilgilerin dış dünyada doğrulanması olanaksızdır.

J. Dewey
J. Dewey insan davranışlarını etkileyen ve geliştiren her fikir ahlaki değer taşır. Ahlak anlayışı okulda da okul dışında da aynı olmalıdır. Okulda bir türlü , dışarıda başka türlü ahlak olmamalıdır.

W. James e J. Dewey bireysel faydayı ve başarıyı iyinin ölçütü olarak kabul eden bu faydacı görüş için evrensel bir ahlak yasası söz konusu değildir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.