Ütopya nedir bu konuda öne çıkan isimler kimlerdir

Bu yazımızda sizlere ütopya hakkında bilgi verecek arkasından ütopya konusunda öne çıkan isimlerden bahsedeceğiz. Ütopya, bazı ilkelere dayanarak hayali bir toplum şekli tasarlanmasına denir. Devlet, sosyal düzenin ve toplumun gerisinde kaldığı zamanlarda ütopyalar ortaya çıkar. Ütopyalar, geleceğe yönelik olmakla birlikte yaşanan gerçeklikleri aşan tasarımlardır.

Ütopya Konusunda Öne Çıkan İsimler

Platon’un İdeal Devleti
Platon, Devlet adlı eserinde ideal devletin özellikleri üzerinde geniş bir şekilde durmuştur. Böylece en iyi devlet nasıl olmalıdır sorusuna yanıt vermeye çalışmıştır.

Thomas More’ un Ütopyası
Ütopya adlı eserinde Platon’un Devleti adlı eserinden etkilenmiştir. Ütopyasında bilinmeyen bir ülkeye yapılan hayali bir yolculuğu anlatır.

Campanella’ nın Güneş Ülkesi
Güneş ülkesinde özel mülkiyet yasaktır. Vatandaşlar her şeyi eşit olarak paylaşırlar, yani her şey ortaktır. Üretimde tüketim de ortak yapılır.

Aldous Huxley’in Cesur Yeni Dünyası
Cesur Yeni Dünya’da bedenin zevklerini yaşamaktan başka amaç güdülmez. Bu amaca ulaşmak için ,insanın gelişimine anne karnında müdahale edilir. Böylece onun kuracağı bütün insani ilişkiler ve kavgalar köreltilir veya yok edilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.