uydular dünya çevresinde nasıl dolanıyor

Bildiğiniz gibi dünyamızın bir tek uydusu var oda ay. Peki uydular dünyanın çevresinde nasıl oluyorda dolaşıyorlar hiç düşündünüz mü? Dünyanın kendi çekim kuvveti sayesinde ay ve diğer küçük meteorlar dünya çevresinde sistemli ve düzenli bir hareket halindeler. Ayrıca bu uydular güneş ve diğer komşu gezegenlerinde uyguladıkları çekim kuvvetine maruzdurlar.

Aksi halde uydulara sadece dünya çekim kuvveti uygulasaydı o zaman hepsi atmosfer içinden geçmek zorunda kalırdı. Hatta ayın büyüklüğü nedeniyle tümü atmosferde erimez ve dünyamıza çarparak bir kıyametin oluşmasına neden olurdu. Zaten bizlerde dünyanın çekim kuvveti sayesinde üzerinde durabilmekteyiz. Eğer ki yer çekimi kuvveti olmasaydı hepimiz uzaydaki meteorlar gibi uçuşur dururduk.

Sonuç olarak dünyanın çevresinde dönüp duran ay ve diğer meteorlar dünyanın ve kendilerini uyguladığı çekim kuvveti sayesinde olduğu kadar güneş ve diğer gezegenlerin uyguladığı çekim kuvvetiyle dengede kalmaktadırlar. Şüphesiz doğamızdaki ince denge uzayda gezegenler arasında da bulunmaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.