Uygarlıkların Gelişmesinde Kütüphanelerin Yeri ve Önemi

Kütüphaneler bilgi kaynağı olup bu kurumların kullanımı uygarlıkların gelişiminde önemli rol oynar. Diğer bir deyişle bir toplumda ne kadar çok kütüphane varsa ve kullanılıyorsa o uygarlık gelişmiş bir uygarlıktır. Günümüzde bilişim teknolojisi sayesinde kütüphanelere ve bilgiye ulaşmak o kadar kolay ki bu kurumlara gidilmeden de bilgi sahibi olunabiliyor. Lakin önemli olan kütüphanenin kokusunu almak ve kitapların sayfalarında saklanmış bilgileri bulmaktır.

Günümüzde kitap okuma yada kütüphaneye gitme oranı ülkemizde ne yazık ki çok düşüktür. Öyle ki nüfus ortalamasına göre 6 kişi yılda bir kitap okurken bu oran İzlanda’da her on kişiden birinin yılda bir kitap yazması şeklindedir. Görmüş olduğunuz gibi diğer ülkelere göre kitap okuma yada kütüphaneden yararlanma oranı ülkemizde çok düşüktür.

kütüphane

Atatürk kütüphanelere ve kitap okumaya büyük önem verirdi. Kendine özel bir kütüphanesi bulunur ve burada sık sık vakit geçirirdi. Hatta öyle ki yurdun çeşitli bölgelerine yapmış olduğu gezilerde kütüphanelere uğrar okumak için kitaplar alırdı. Atatürkün bu davranışından da kütüphanelerin önemi anlaşılmaktadır.

Kütüphaneler

  • Bir uygarlığın kültür seviyesini belirler
  • Kütüphaneler toplumların bilinçlenmesi geçmişini ve tarihini öğrenmesini sağlar.
  • Kütüphaneler gelecek nesillere bilgi aktarımını sağlar
  • Gelecek nesillerin kılavuzu olur
  • Eğitimli bilgili bireylerin yetişmesini sağlar.

Kütüphaneler geleceğimizin birer aynası olup var olmayan milletlerin en büyük kaybıdır. Kütüphaneler için söylenmiş önemli sözlerden biride şudur: Eğer bir okulun herşeyini yapsanız bile kütüphanesi yoksa herşeyi eksiktir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.