Uykusuzluğun insan vücuduna ne gibi zararları vardır

Bu günkü yazımızda sizlere uykusuzluğun insan vücuduna zararları hakkında bilgi paylaşımında bulunacağız. Günlük hayatta çalışan vücut yorulan beyin dinlenme gereksinimi duyar. Bunu da en iyi uyuyarak sağlar.

Sağlam bir vücuda sahip bireyin günde en az 7-8 saat uyumalıdır. Ancak bu yine de kişilerin uyku düzenine göre değişebilir kimi insan daha fazla uyuma ihtiyacı hissederken kimileri de bu saatin çok fazla olduğunu söyleyebilir.

Uyumak insan sağlığı için çok önemli bir yere sahiptir. Uykusuz kalan bir vücutta bir vücutta hafıza, soyut düşünme gibi bozukluklar meydana gelir. Bunun yanında bilişsel süreçlerde ilerleme göstermez. Özellikle gece geç saatlere kadar uykusuz kalan kişilerde bellek artık yorulduğu için düşünemez, hiç bir şeyi akıl edemez duruma gelir.

Bebeklerde uyku çok önemlidir. Uyudukça büyür denir ya doğrudur. Çünkü uykusuz kalan bebekler halsiz ve özellikle de huysuz olurlar.

Yaşlılarda uykusuzluk ise kendini şöyle gösterir. Gençlere oranla kendilerini bir anda toparlayamazlar, yorgunlukları da ağır olur.

Sonuç olarak uyku her daim her yaşta insan için ekmek su kadar gerekli ve değerlidir. Uykunun kalmanın önemini en iyi uykusuz kalanlar bilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.