Ödeviniz mi var?

Aramak istediğiniz ödevi lütfen yazınız

Uzay çalışmalarının dünyamıza, insan yaşamına ve iklimlere faydaları zararları nelerdir?

İnsanoğlu uzaya artık mekikler göndererek hatta bizzat kendisi giderek çeşitli uzay çalışmalarına imza atmaktadır. Bu çalışmalar dünyamızın geleceğini ilgilendirirken insan yaşamına ve iklimlere de oldukça etki eder. Dünyamızın uzaydan görünmesi ve incelenmesi sayesinde artık yeryüzündeki değişimler rahatlıkla incelenmektedir. Örneğin artık petrol arama çalışmalarının uydular vasıtasıyla uzaydan yapıldığını bir çoğunuz duymuşsunuzdur.

Uzay çalışmalarının insan yaşamına etkileri ise farkettiğimizden çoktur. Bugün günlük hayatta sıkça kullandığımız birçok teknolojik ürün uzayda bulunan mekikler ve uydular sayesinde çalışmaktadır. Örneğin kullandığımız telefon, televizyon, radyo yayınları, navigasyon sistemleri gibi birçok servisi uzaydaki uydular sayesinde kullanmaktayız.

Uzay çalışmalarının iklimlere faydaları ise küresel ısınmanın en iyi şekilde uzaydan tespit edilmesidir. Kutuplardaki buzulların durumları, yeryüzündeki su kaynaklarının durumu, yağışların daha önceden tespit edilmesi gibi birçok iklim unsuru uzay çalışmaları sayesinde tespit edilmektedir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.