Uzay çalışmalarının dünyamıza, insan yaşamına ve iklimlere faydaları zararları nelerdir?

İnsanoğlu uzaya artık mekikler göndererek hatta bizzat kendisi giderek çeşitli uzay çalışmalarına imza atmaktadır. Bu çalışmalar dünyamızın geleceğini ilgilendirirken insan yaşamına ve iklimlere de oldukça etki eder. Dünyamızın uzaydan görünmesi ve incelenmesi sayesinde artık yeryüzündeki değişimler rahatlıkla incelenmektedir. Örneğin artık petrol arama çalışmalarının uydular vasıtasıyla uzaydan yapıldığını bir çoğunuz duymuşsunuzdur.

Uzay çalışmalarının insan yaşamına etkileri ise farkettiğimizden çoktur. Bugün günlük hayatta sıkça kullandığımız birçok teknolojik ürün uzayda bulunan mekikler ve uydular sayesinde çalışmaktadır. Örneğin kullandığımız telefon, televizyon, radyo yayınları, navigasyon sistemleri gibi birçok servisi uzaydaki uydular sayesinde kullanmaktayız.

Uzay çalışmalarının iklimlere faydaları ise küresel ısınmanın en iyi şekilde uzaydan tespit edilmesidir. Kutuplardaki buzulların durumları, yeryüzündeki su kaynaklarının durumu, yağışların daha önceden tespit edilmesi gibi birçok iklim unsuru uzay çalışmaları sayesinde tespit edilmektedir.

Uzay çalışmalarının zararlarını sıralayacak olursak;

Uzaydan tespit edilen maden yatakları nedeniyle ülkeler rekabet içine giriyorlar.
Gelişen uzay çalışmaları nedeniyle teknoloji gelişiyor ve daha bağımlı hale geliyoruz.
Uzay çalışmaları sona eren mekikler ve uydular dünyamız etrafında bir metal yığını olarak dolaşıyor

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.