Üzeri açık taşıtlarda yolculuk yapan kişiyi ne tür tehlikeler bekliyor olabilir?

Ticari amaçlarla kullanılan üzeri açık, kasalı taşıtlarda zaman zaman insanlarında yolculuk yaptığını görmekteyiz. Bu insanların yolculuk sırasında kendilerinin ve başkalarının hayatlarını tehlikeye attıklarından aslında hiçte haberleri yoktur. Bu yazımızda ise üstü açık araçlarda yolculuk yapan kişileri bekleyen tehlikeleri inceleyeceğiz.

Genellikle kırsal kesimde ve köylerde bu durumla sıkça karşılaşılmaktadır. Zaman zaman dersimizde gördüğümüz gibi araçların üzeri yükle doldurulur ve bu yük üzerinde insanlar yolculuk ederler. Bu insan hayatını tehlikeye atan adeta açık bir davettir.

Çünkü yolculuk esnasında insanlar yüksekte bulundukları için ağaç dallarına takılıp düşebilir ve yaralanabilirler. Aynı şekilde yola düşen bir kişi başka araçlarında kaza yapmasına neden olabilir. Sadece ağaçlar yolculuk eden kişi için tehlike oluşturmazlar.

Çünkü herhangi bir sarsıntı ile de insanların araç üzerinden düştükleri görülmüştür.

kasada-yolcu-tasima

Resimde görüldüğü gibi yurdumuzun birçok noktasında araçlar üzerinde yük, yolcu ve canlı hayvan taşınmaktadır. Bu hareket trafikte seyir eden diğer yolcuların ve kendilerinin hayatını riske atar.

Peki biz olsak bu davranışı yapar mıyız?

Bu hareketi bizlerin kesinlikle yapmamız gerekiyor. Hatta çevremizde yapanları görürsek uyarmalı gerekirse trafik polislerine ihbar etmeliyiz. Çünkü bu tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.