Uzun Mehmet Ben Olsaydım Nasıl Yazardım?

Okuduğunuz biyografide anlatılanları “Ben olsaydım nasıl yazardım?” düşüncesinden hareketle kendi ifadelerinizle yeniden kurgulayarak aşağıya bir hikaye yazınız.

Uzun Mehmet

Seneler öncesinde ülkemizde enerji kaynağı olarak kömür kullanılıyordu. Ancak maden kömürümüz olmadığı için bunu başka ülkelerden alıyorduk. Zonguldaklı Mehmet adında bir genç askerde ilk kez bu kömürü görmüştü. Aradan aylar geçti ve askerliği bitti.

Komutanı vedalaşmak için Mehmet ve arkadaşlarını bir araya topladı. Toplanma yerine ise komutan elinde siyah maden kömürü ile gelmişti. Askerlerine seslendi. Evlatlarım bu elimdeki kömürü birçoğunuz burada ilk kez gördü. Isınmamızda, makinelerin çalışmasında hep bu kömürü kullanıyoruz. Ancak bunu başka ülkelerden alıyoruz. Size düşen görev ise gittiğiniz her yerde bu kömürü aklınızdan çıkarmamanız. Umarım biriniz bulur ve vatana büyük bir hizmet eder dedi. Sonrada vedalaştılar.

maden kömürü

Zonguldaklı Uzun Mehmet maden kömürünü incelerken

Uzun Mehmet günler süren yolculuğun sonunda Zonguldak’taki evine döndü. Annesiyle uzun uzun konuştular. Sonrasında köylü hayatına geri döndü. Günlerden bir gün dağda koyun güderken siyah siyah küçük taşlar gördü. Bunlar komutanın gösterdiği taşlara benziyordu. Taşları takip ederek yürümeye devam etti. -Oda ne her yer siyah taş. Hemen bunlardan toplayarak evine koştu. Ateşin içine attığında bu taşların yandığını görünce maden kömürü olduğundan emin oldu.

Annesine durumu anlatarak bu taşlardan biraz toplayıp İstanbul’a gitti. Komutanını buldu ve elindeki taşları gösterdi. Komutan ve bir kaç subay arkadaşı taşları ateşe attı ve yandığını görünce sevinçle birbirlerine sarıldılar. Sonra Mehmet’e dönerek devletine ve milletine büyük hizmet ettin oğlum. Aferin dediler.

Mehmet’in gözleri sevinçten doldu. Devlet ise ona biraz para ve aylık maaş bağlayarak ödüllendirdi.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.