Uzun süre vatanından ayrı kalan birinin düşünceleri ve özlediği şeyler

Bu yazımızda Uzun süre vatanından ayrı kalan birinin düşünceleri hakkında kısa bilgiler ve özlediği şeyleri bulabilirsiniz.

Vatan deyince tüylerimiz hemen diken diken oluverir. Vatanın değerini en çok vatanından uzun yıllar boyunca uzak kalan insanlar bilir. Çünkü insanın kendi vatanı hiç bir şeye benzemez. Öyle anlar olur ki insan toprağının kokusunu bile özler hale gelir.

Yıllar boyu vatanından uzaklarda çalışmak zorunda kalan yüzlerce hatta binlerce insan vardır. Onlar zamanında ailesi yada çocukları için çalışmak için vatanını terk etmek zorunda kalan insanlardır. İlk fırsatta geriye dönme umuduyla yaşarlar.

Uzun yıllar boyunca vatanından ayrı kalan insanların özlediği hasret çektiği şeyler vardır. Bunlara bir kaç örnek verelim. Mesela bayramlar hiç bir zaman vatanındaki kadar güzel olmaz. Bunun önüne sevdiklerinin hasreti geçer. Her bayramda daha da hüzünlenir insan.

Yıllarca yaşamış olduğu köyü, çocukluğunu geçirdiği mahallesi, beraber büyüdüğü arkadaşları vatanına geri dönmek için başlıca nedenleri olabilir. Belkide en çok özlediği ise annesinin yemekleri. Çünkü gurbette aynı tadı hiç bir zaman bulamayacaktır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.