üzüntü sevinç ya da öfkeli duygularınızı arkadaşlarınıza nasıl gösterirsiniz

İlkokul öğretmenimiz sordu üzüntü, sevinç yada öfkeli duygularınızı arkadaşlarınıza nasıl gösterirsiniz diye. Her insan gibi biz çocuklarda zaman zaman seviniriz, üzülürüz yada öfkeleniriz. Önemli olan bu duyguları çevremize nasıl yansıttığımızdır.

Sevinçlerimizi elbetteki çevremizdekilere gülümseyerek, sarılarak, eğlenerek hatta onlarla oynayarak bile yaşarız. Sevinçli bir kimse karşısındakine gülücükler saçarken bu mutluluğunu onunla paylaşmayı ihmal etmez.

Üzüntümüz ise yakın dostlarımızla paylaşılır. Genel olarak üzüntüler insanın içinde yalnız yaşansada bu üzüntülerin daha çok artmasına neden olur. Genelde okulda arkadaşlar kankaları ve yakın dostlarına sorunlarını, üzüntülerini anlatarak çözüm ararlar. Buda onların rahatlamasına neden olur.

Öfke ise kötü birşeydir. Kontrol edilemezse insanın çevresindekilere zarar verebilir. Öfke beklenmedik bir durum karşısında kişinin karşı tarafa verdiği sert tepkiler olarak bilinir. Genelde insanlar öfkelerini birşeyleri kırarak, bağırarak gösterirler. Kontrol edilemediğinde ise karşı tarafı yada çevremizdekileri üzecek durumların ortaya çıkmasına neden olur.

Öfkeden korunmak için sinirli anımızda sakin kalmalı ve toplumdan uzaklaşmamız gerekir. Ancak bu şekilde öfke kontrolü sağlanabilmektedir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.