"Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır.” sözünü açıklayınız

Vatanımız üzerinde yaşadığımız topraklardır. Bu topraklar üzerinde ilelebet kalıcı olmak için ise vatanımızı sevmeli ve üzerimize düşen görevlerimizi yapmaktır. Nasıl ki yaşadığımız evin güzel olması için çalışıyorsak aynı şekilde vatanımız içinde yapmamız gerekenler vardır.

Bir devletin her bireyinin vatandaşlık görevleri vardır. Bu görevler askerlik hizmeti, vergi vermek, kanunlara uymak ve seçimlere katılarak oy vermektir. Bu görevlerin her biri vatanımızın geleceği ile ilgilidir. Bu nedenle her birey üzerine düşen görevleri en iyi şekilde yerine getirmelidir.

Resimdeki pazarcının aile içindeki sorumluluğu nedir? Pazarcı sorumluluğunu yerine getiremezse aile bireyleri mutlu olabilir mi? Nedenini tartışınız

Pazarcı aileye doğru ve dürüst bir şekilde satış yapmalıdır. İnsanları aldatmamalı ve iyi satış yapmalıdır. Onun bu sorumluluklarını yerine getirmemesi durumunda haksız kazanç sağlar. Aile mağdur olur ve üzülürler, mutsuz olurlar.

Öğrenci olarak ailemize ve ülkemize karşı sorumluluklarımız nelerdir?

Bizler öğrenci olarak ailemize ve ülkemize karşı sorumluyuz. Çünkü okuyup ve çalışarak iyi bir vatandaş olmak zorundayız. Ailemiz bizden derslerimizde başarılı olmamızı ve iyi bir insan olarak yetişmemizi bekler. Ülkemize karşı sorumluluğumuz ise nitelikli bir insan olmak ve vatandaşlık görevlerimizi yerine getirmektir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.