Veda hutbesinin insan hakları için önemi

Hz. Muhammed (SAV) vefatından üç ay kadar önce veda hutbesi olarak nitelendirilen son haccında binlerce Müslümana seslenmiş; günümüzden yaklaşık 1400 yıl önce insan haklarının evrensel beyannamesinin temelini oluşturan hakları ortaya koymuştur

Veda hutbesinin insan hakları açısından öneminden bahsedecek olursak. Peygamberimiz veda hutbesinde kadın haklarının korunması ile ilgili emirler vermiştir.Arabın Arap olmayana, Arap olmayanında Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi kırmızı tenlinin siyah üzerine siyahında kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Yani ırk ,renk, dil, din ayımı olmadığını dile getirmiş herkesin eşit olduğunu ifade etmiştir.

İnsanların mal ve can güvenliği teminat altına alınmıştır. Peygamberimiz kişilerin öldürülmesini, mallarına el konulmasını Veda Hutbesi ile yasaklamıştır.

Kadınlar erkeklerin hayat arkadaşlarıdır buna göre onlara iyi muamele edilmesi emredilmiş onların da tıpkı erkekler gibi mal ve mülk hakları olduğu öngörülmüştür. Ayrıca aile ve toplum hayatına zarar veren zina gibi kötü davranışlar yasaklanmıştır.

Suçlu kendi yaptığı suçtan başka bir suç ile suçlanamaz diyerek herkesin sorumluluk almasını ,başkasının suçunun üstlenmenin yasak olduğunu ifade etmiştir.

Ve son olarak da Kuran-ı Kerim’in insanlara bir emanet olarak bırakıldığı ve bu emanete zarar gelmemesi için elinden gelenin yapılmasını tavsiye edilmiştir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.