Vektörel ve Skaler Büyüklükleri Günlük Hayatta Nerelerde Kullanırız

Bu yazımızda vektörel ve skaler büyüklükleri günlük hayatta nerelerde kullandığımızı inceleyeceğiz. Vektörel büyüklükler değerlere yön veren büyüklüklerdir. Farkında olmasak bile bu büyüklük türlerini günlük hayatta sıkça kullanmaktayız. En basiti yolda kalmış bir arabayı itmek istediğimizde şoför bize şu tarafa doğru itin der ve direksiyona geçer. Biz istediği tarafa itmek için aracın önünden yada arkasından kuvvet uygularız. Vektörel büyüklüklere diğer bir örnek ise futbol oynarken topun kaleye gitmesi için topa kaleye doğru kuvvet uygularız. Bu da vektörel bir büyüklüğün kullanım alanıdır.

Skaler büyüklükler ise en çok kullanılan büyüklük türüdür. Skaler büyüklükler uzunluk, ağırlık olmak üzere iki farklı türde sıkça kullanılır. Örneğin bir markete yada bakkala alış verişe gidince 1 kg peynir almak istediğimizi marketçiye söyleriz. Bu terim bir skaler büyüklüktür. Yada diğer bir örnek vermek gerekirse giyim mağazalarından elbise alacağımız zaman bedenine bakarız. Bu değerlerde birer skaler büyüklüktür.

Bu örnekleri dilediğiniz gibi çoğaltabilirsiniz. Çünkü hayatımızda skaler ve vektörel büyüklükler farkında olmasak bile çok yer kaplar. Alış verişlerde, bir kişinin boyunun ve kilosunun tarifinde, birşeyi çekip itmek, atmak için bu büyüklükleri sıkça kullanırız.

İlgilenen arkadaşlar büyüklüklerin neden skaler ve vektörel olarak sınıflandırıldığına şu yazımızdan ulaşabilirler Bknz

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.