Verem ile mücadele kompozisyon

Verem hastalığı insandan insana yada hayvandan insana geçebilen bulaşıcı bir hastalıktır. En yaygın olan verem çeşidi akciğerlerde görülür. Verem aşısına BCG adı verilir. Genel olarak sol omuz başına cilt içi enjeksiyon olacak şekilde yapılmaktadır. Aşı yapıldıktan bir süre sonra kısa sürede kaybolan kabartı oluşmalıdır.

Verem hastalığıyla insan oğlu uzun yıllar boyunca savaşmak zorunda kalmıştır. Tıptaki ilerlemeler devam ettikçe bazı hastalılara karşı aşılarda geliştirilmeye başlanmıştır. Verem aşısı ilk olarak ülkemizde 22 Aralık 1952 yılında uygulanmaya başlanmıştır.

BCG aşısını sağlık ocaklarında ücretsiz olarak yaptırılabilir. Bu aşı son yıllarda bebeklerde 60 günlük olduktan sonra ve okullarda öğrencilere de uygulanmaya başlanmıştır. BCG aşısı yapıldıktan sonra vücudumuza giren bu mikroplar bizi hasta etmez aksine o hastalığa karşı hazırlıklı olmamızı sağlar. Son yıllarda yapılan bu çalışmalar sonucunda verem hastalığında önemli azalmalar olmuştur.

images

Türkiye de veremle mücadele etmek için Verem Savaş dernekleri kurulmuştur. Bu derneğin asıl amacı insanları bu hastalığa karşı uyarmak, nasıl önlemler almaları konusunda bilgiler vermektir. Görüldüğü gibi küçük yaşlarda insanlara verilmeye başlanan bu aşılar insan sağlığını korumada oldukça etkilidir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.