Virüslerin insan hayatına etkileri

İnsan sağlığını olumsuz etkileyen virüsler bakteriden bile küçük mikroorganizmalardır. Virüsler sadece insanlara değil bitki ve hayvanlarda da görülebilir. Vücut içinde bir hücreye bulaşana kadar gerçekten çok tehlikeli değildir. Genellikle sivrisinek gibi taşıyıcılar, böcekler, tükürük ve kan yoluyla insana bulaşır.

Virüs kaynaklı hastalıklar en basit bir şekilde insan hayatını olumsuz etkiler ve hayat standardını çok düşürür. Bazı durumlarda bu virüs kaynaklı hastalıklar insan hayatının son bulmasına neden olurlar. Virüs kaynaklı hastalıklar bulaşıcı olduğu için özellikle kış aylarında kalabalık ortamlarda bulunmamak gerekir.

resm

Virüs kaynaklı hastalıklardan yaygın olanları Hepatit B, Hepatit C, soğuk algınlığı, grip, su çiçeği ve uçuktur. Virüsler çok hızlı çoğaldığı için anında yok etmek mümkün değildir. En etkili tıbbî müdahale enfeksiyona karşı korunmayı sağlayan aşılanmadır. Enfeksiyon karşı korunmak için çeşitli ilaçlar mevcuttur fakat buna antibiyotikler dahil değildir. Çünkü antibiyotikler bakteriler yok etmek içindir, virüsler üzerinde etkisizdir.

İnsan vücudunda virüse karşı bazı doğal savunma mekanizmaları vardır. Viral enfeksiyon ortaya çıktığında, bağışıklık sistemi virüsleri öldürmeye yarayan T hücrelerini serbest bırakıyorlar. Fakat bu hücreler maalesef yetersiz kalıyor ve hastalık kaçınılmaz olabiliyor. Bu yüzden çok dikkat etmemiz gerekir. Ellerimizi sürekli yıkamalı, bol bol C vitamini alınmalı (portakal, mandalina, biber ve yeşil yapraklı sebzeler) ve kalabalık ortamlarda çok fazla bulunmamalıyız.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.