Ödeviniz mi var?

Aramak istediğiniz ödevi lütfen yazınız

Vücudumuz yeterince protein almadığında hangi hastalıklar oluşur

Vücudumuzun sağlıklı olması ve beslenmesi için protein ihtiyacı vardır. Hatta vücudumuz yeterince protein almadığında bazı hastalıklar meydana gelir. Vücudumuzun en küçük yapı taşı olan hücrelerin ham maddesi olan protein oldukça önemlidir. Hücrelerin tümünde görev alan proteinler aminoasitlerin bir araya gelmesi ile meydana gelmektedir. Peki hastalıklar ve bağışıklık sistemimiz ile ilgisi nedir?

Saçtan tutunda kemiğe kadar herşeyde protein olduğunu düşünürsek onun dokuların yenilenmesi ve oluşumunda görev alırlar. Bu durumda protein eksikliği vücut için büyük kayıptır. Yeterince protein almayan kimselerde durgunluk, çabuk yorulma gibi halsizlik meydana gelirken kansızlık, bağışıklık sisteminin zayıflayarak hastalıklara kolay yakalanmada görülmektedir.
protein
Göz bozuklukları, siroz, diş eti hastalıkları ve kan basıncının düşmesi gibi durumlara neden olan protein eksikliğini proteince zengin olan besinlerle giderilebilir. Örneğin bezelyede %26, buğdaylı ve yulaflı gıdalarda %16, patateste ise %10 oranında protein bulunur. Protein fazla alındığında ise karaciğerde hastalık oluşumuna neden olabilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.