Vücudumuz yeterince protein almadığında hangi hastalıklar oluşur

Vücudumuzun sağlıklı olması ve beslenmesi için protein ihtiyacı vardır. Hatta vücudumuz yeterince protein almadığında bazı hastalıklar meydana gelir. Vücudumuzun en küçük yapı taşı olan hücrelerin ham maddesi olan protein oldukça önemlidir. Hücrelerin tümünde görev alan proteinler aminoasitlerin bir araya gelmesi ile meydana gelmektedir.

Peki hastalıklar ve bağışıklık sistemimiz ile ilgisi nedir?

Saçtan tutunda kemiğe kadar herşeyde protein olduğunu düşünürsek onun dokuların yenilenmesi ve oluşumunda görev alırlar. Bu durumda protein eksikliği vücut için büyük kayıptır. Yeterince protein almayan kimselerde durgunluk, çabuk yorulma gibi halsizlik meydana gelirken kansızlık, bağışıklık sisteminin zayıflayarak hastalıklara kolay yakalanmada görülmektedir.

protein nedir

Göz bozuklukları, siroz, diş eti hastalıkları ve kan basıncının düşmesi gibi durumlara neden olan protein eksikliğini proteince zengin olan besinlerle giderilebilir. Örneğin bezelyede %26, buğdaylı ve yulaflı gıdalarda %16, patateste ise %10 oranında protein bulunur. Protein fazla alındığında ise karaciğerde hastalık oluşumuna neden olabilir.

Protein vücudumuz için önemli yapıtaşlarından birisidir. Vücudumuzun dengeli ve düzenli beslenmesi, sağlıklı bir yaşam sürmemiz için proteine ihtiyacımız vardır. Protein olarak zengin içerikli besinleri tüketerek gerekli olan ihtiyacı sağlayabiliriz.

Sağlıklı bir yaşamın sırlarından birisi olan spor ve bol su içmek ise bünyemizde proteinlerin kullanımını sağlar. Başka bir konuda protein nedir sorusunun cevabını aradık. Dilerseniz bu konuya da göz atabilirsiniz.

Protein nedir?

Okuduğunuz metinden bazı sorular?

  1. Protein nasıl oluşur?
  2. Protein hangi besinlerde bulunur?
  3. Protein eksikliğinde ortaya çıkabilecek sorunlar nelerdir?

Eğer bu sorulara cevap verebiliyorsanız konuyu anlamışsınız demektir.

(2) Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.