Vücudumuzda neden benler vardır

nu günkü yazımızda sizlere vücudumuzda bulunan benler hakkında bilge vereceğiz. İlk olarak ben nedir bunun tanımını yapalım.

Cildimize doğal rengini veren melainin maddesini ,melanosit adını taşıyan hücreler sağlamaktadır. Melanosit hücreler eşit şekilde cildimizde dağlım yapar ve doğal cilt rengimizi oluşturur. Fakat kimi zaman bu hücreler belli yerlerde dağılmadan toplanırlar ve cildin rengini toplandıkları kısımda koyu görünmesini sağlar. İşte bu koyu görünen yerlere ben adı verilir.

Benler kişinin cildinde çok fazla belli olmaz yada dikkat çekmez. Kimi dudak üstü çıkmış olan benler özellikle bayanların daha hoş görünmesini sağlar.

Herkeste genellikle az veya çok ben bulunur. Fakat insan vücudunda ne için var oldukları hakkında bir bilgi yoktur.Bir kişide sayıları 1 ile 40 arasında olan benler doğal kabul edilir ve hastalık belirtisi değildir. Lakin sayıları çok fazla ve ani değişimler sonucu ren k değişikliği yada bende görülen anormal bir şekilde kanama fark edilirse mutlaka bir cilt doktoruna başvurulmalıdır.

Ufak bir ben diye önemsemediğimiz yerden bir çok rahatsızlık ortaya çıkabilir bunların en kötüsü de cilt kanseri olabilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.