Vücudumuzdaki sistemlerin birlikte ve eşgüdümlü olarak çalıştığına bir örnek veriniz

Vücudumuzdaki birçok sistem eş güdümlü ve sistemli olarak birlikte çalışır. Her sistem ve organ bir diğerine bağlı olarak faaliyet gösterir ki bu da birinin diğeri olmadan bir önemi olmayacağı anlamına gelir. Örneğin bir araba düşünün. Motoru herşeyi var fakat benzini yok bu araba nasıl çalışabilir ki? Yada arabanın benzini motoru, direksiyonu herşeyi var ama tekerlekleri yok. Aynı bu durum gibidir vücudumuz.

Bir organımızın çalışması için başka bir organımızın da onunla birlikte hareket etmesi gerekir. Şöyle düşünün kalbimiz kanı vücuda pompalayan ve toplayan merkezdir. Onun çalışması için akciğerlerimizinde çalışması gerekir, böbreklerimizinde. Çünkü kirli kan kalpten karaciğere giderek atık maddeler buradan alınır. Daha sonra akciğerlerde oksijence zenginleştirilir. Bu sayede vücudun tüm noktalarına yeniden temiz kan gönderilir.

Böbreklerimiz ise kanı süzerek asit gibi maddeleri kandan temizler. Eğer temizlemese zamanla vücudumuzda bu tip maddeler birikir ve hayatımızı kaybederdik. Vücuttaki organlar öyle sistemli yaratılmıştır ki her biri birlikte eş güdümlü olarak aynı anda çalışır. Herhangi birinin yokluğu diğerlerinin tümünün faaliyetlerini boşa çıkarır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.