Vücudumuzdaki tat alma organımız dilin özellikleri ve görevleri

Duyu organlarımızdan biri olan dil tat almaya yaramaktadır. Dilimizin tat alması sayesinde birçok maddenin hangi özellikte olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle canlılar için dil oldukça önemlidir. Dilimizin özellikleri ve görevlerini bu konu ile daha iyi öğreneceğiz.

Dil oldukça esnek ve kıvrak bir yapıya sahiptir. Bu dilin yapısını oluşturan çok yönlü kaslardan kaynaklanır. Bu kaslar uzayabilir, kıvrılabilir, daralabilir yada genişleyebilir. Bu özellikte bir kas yapısına sahip dil bu nedenle istediği şekilde hareket etme yeteneğine sahiptir. Dilin yüzey yapısı ise girintiler, çıkıntılar ve tırtıklı bir yapıya sahiptir. Üzeri ve yanları tat alma tanecikleri ile kaplıdır. Bu tat alma taneciklerinin yanı sıra sinirlerde bulunur.

Normal şartlar altında dilimizin uç bölümleri tatlı, orta kenarları tuzlu, arka bölümü acıyı, arka kenarları ise ekşi tatları algılar. Çok susadığımızda yada dilimizdeki nem kaybolduğunda bu tatları tam olarak algılayamayız. Denemek isteyenler bir şeyin tadına baksın ve daha sonra bir bardak su içtikten sonra yeniden baksın. Aradaki farkı görebilirsiniz.

Bu nedenle dilin tam olarak tat alma görevini yerine getirmesi için besinlerin suda çözünmesi gerekir. Ağız yapımız bu nedenle sürekli tükürük salgılayarak tat almamızı sağlar.

Tat alma olayı şu şekilde gerçekleşir. Besinlerin çözünen maddeleri dildeki tat alma tanecikleri tarafından algılanır ve sinirler vasıtasıyla beyine uyarı gönderilir. Beyindeki tat alma bölümü bu uyarıyı değerlendirerek resöptör (tat alma tanecikleri) duyulara gönderilir. Bu şekilde tat alma olayını gerçekleştirmiş oluruz.

Dilin tat alma bölgelerini bu resimden inceleyebilirsiniz


Dilimizin görevleri ise besinleri çevirmek, yuvarlamak ve yutağa doğru hareket ettirmektir. En önemli görevi ise hiç şüphesiz tat alma işlemini yapmasıdır. Dilimizin üzerini kaplayan reseptörler zarar görürse bu işlemi yapamaz. Bu nedenle çok sıcak yada soğuk şeyler yersek yada içersek bu reseptörler zarar görebilir. Özellikle çok sıcak bir şey içtikten sonra tat almada güçlük yaşarız.

1 Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.