Vücudun zararlı maddelerden korunması

Günlük hayatımızda kullandığımız bir çok madde vücudumuza zarar verebilir. Bu nedenle zarar verici maddelerin etkilerinden korunmak için bazı önlemler almalıyız. İlk başta yapmamız gereken maddelerin duyu organlarıyla tanınma isteğimizden vazgeçmek, onları koklamaktan, tadına bakmaktan vazgeçmeliyiz.

Vücudumuzun tehlikeli maddelerden etkilenmesini engellemek için çalışmalarımızda koruyucu gözlük, baret, eldiven ve maske gibi unsurları kullanmamız gerekir. Bu eşyalar bizim vücudumuzun zararlı madde ile temas etmesini engeller ve bu sayede bizleri korur.

Biz çocukların yaptığı en büyük yanlış ne olduğunu bilmediğimiz yabancı maddeler ile oyun oynamak ve onları koklamaktır. Bazen maddenin ne olduğunu anlamak için tadına bakarız. Bu da en büyük hatalarımızdan biridir. Bizim için önemli olan sağlığımızı korumaktır.

Bu nedenle günlük yaşamımızda zarar verici maddelerin etkilerinden korunmak için güvenlik tedbirlerini almalı, büyüklerimizden yardım istemeli ve diğer arkadaşlarımızı bu madde ile temas etmekten kaçınmaları konusunda uyarmamız gerekir.

Zararlı maddelerin etkilerinden korunmak için resimde görüldüğü gibi eldiven, koruyucu gözlük ve maske kullanmamız gerekir.

Maddelerin duyu organlarıyla belirlenen özellikleri

Duyu organlarımız sayesinde bir maddenin özelliği hakkında fikir edinebiliriz. Örneğin bir zımpara kağıdının pürüzlü olduğunu hem görebiliriz hemde dokunarak hissedebiliriz. Yada bir süngeri ele alacak olursak hem yumuşak olduğunu hemde esnek olduğunu dokunduğumuzda hissedebiliriz.

Maddeleri ayırt etmede kullanılabilecek duyu sistemleri

Tat alma
Koklama
Dokunma
Görme

Günlük hayatta kullanılan maddelerden hangileri vücuda zarar verebilir?

Özellikle mutfak ve banyoda bulunan kimyasal maddeler vücudumuza zarar verebiliriz. Çünkü bu kısımlarda bulunan temizlik ürünleri kimyasal maddelerden elde edilir. Ayrıca oje, aseton, benzin, tiner gibi çeşitli maddelerde bize zarar verebilir.

1 Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.