Vücuttaki Kanın Görevi Nedir

Kan birçok canlının vücudunda bulunan hayati görevlerle donatılmış en önemli sıvıdır. Vücuttaki kanın görevi şüphesiz organların besin ve oksijen yönünden beslenmesini sağlamaktır. Vücuttaki kanın görevi üç grupta incelenebilir. Pıhtılaşma, taşıma ve bağışıklık.

Pıhtılaşma: Vücudun herhangi bir yaralanması sonucunda açılan yaradan akan kan oksijenle teması ile birlikte kurur ve yaranın kapanmasını sağlar. Kan yapısında bulunan trombositler oksijenle teması sonucu pıhtılaşma yani kanın kuruması gerçekleşerek vücudun kan kaybetmesi engellenir.

Taşıma: Sindirim sistemi tarafından parçalanan besinleri hücrelere taşımak, akciğerlerden vücuda alınan oksijeni hücrelere aktarmak ve kanın kullanımı sonucu ortaya çıkan atık maddeleri boşaltım sistemine aktarmaktır.

Bağışıklık: Bir kısım kan hücresi vücudun herhangi bir hastalık durumu karşısında savunmasını sağlar.
kan
İnsan vücudundaki kan miktarı ise kişinin kilogram cinsinden ağırlığı ile orantılıdır. Bu oran ise ağırlığın 12-14’te biri kadardır. Örnek vermek gerekirse 70 kiloluk bir kimsede 5 litre kan bulunmaktadır. Ancak vücutta bulunan bu kan miktarının tümü kan dolaşımı sistemine dahil değildir. Bu kanın bir miktarı dalak gibi bazı organlarda muhafaza edilir ihtiyaç anında dolaşıma katılır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.