Ya ümitsizsiniz yada ümit sizsiniz ya çaresizsiniz yada çare sizsiniz ile ilgili kompozisyon

Bu yazımızda ya ümitsizsiniz yada ümit sizsiniz ya çaresizsiniz yada çare sizsiniz konulu kompozisyon yazımızı sizlerle paylaşacağız. Hangi açıdan bakarsak bakalım her iki tarafı da kişiye bağlı olan bu durum sonucun ne olması gerektiği yine aynı kişinin elindedir.

Ümit yada ümitsizlik ya da çare ve çaresizlik kişinin elindedir. Eğer başarmak hedefe ulaşmak isterse bir insan ne yapar eder hedefine doğru yol alır. Örneğin üniversite sınavına girecek olan bir kişi sınavı nasıl kazanacağını kara kara düşünürken öğretmeni şöyle söyler. Sen bu yolda başarılı olmak istiyorsan önünde iki yol var. Ya başaramıyorum deyip geri çekileceksin yada ben bunu başarabilirim sınavı kazanabilirim bu sadece benim elimde deyip çaba gösterecek azimli davranacaksın. Öğretmenin sözlerini bir düşünen öğrenci şöyle bir yanıt verir. Eğer planlı programlı düzenli çalışırsam bol bol soru çözer yapamadıklarımı öğretmenlerime sorarsam kazanmamam için hiçbir sebep yok. Sizin bana sunduğunuz iki seçenekten ben ikincisi seçiyor çaresiz değil çare benim ,ümitsiz değil ümit benim der.

Onun için her şey insanın kendi elindedir. Bir insan kararlı ve azimli olursa hiç kimse önünde duramaz. Siz siz olun hedeflerinizden hayalleriniz asla vazgeçmeyin. Unutmayın her şey sizin elinizde.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.