Yağmur, dolu ve karın oluşumu nasıldır

Atmosferde yani gökyüzünde yağmur ve karın oluşumu nasıldır? Yağmur ve kar gökyüzünde nasıl meydana gelerek yeryüzüne ulaşıyor bu yazımızda bunları inceleyeceğiz. Bildiğiniz gibi yağmur ve kar bir yağış biçimidir. Her ikisini birbirinden ayıran ise birinin sıvı halde yani su diğerinin ise katı halde yağmasıdır. Şimdi bunların oluşum ve gelişim sürecine geçelim.

yagmur-kar-dolu
Yağmur Nasıl Oluşur?

Atmosferdeki su buharı yoğunlaşarak su damlacıklarını oluşturur. Daha sonra bir araya gelen su damlacıkları yağmur şeklinde yeryüzüne inerler. Bu yağış türüne ise yağmur denir. Yağmur bu şekilde oluşmaktadır.

Kar Nasıl Oluşur?

Kar ise atmosferdeki su buharının ani bir şekilde soğuk havayla karşılaşması ve daha sonra buz kristalleri haline gelmesiyle oluşur. Bu kristalleri ise bir araya gelerek kar tanelerini oluştururlar. Kar taneleri ise yeryüzüne inerler. Karın oluşumu sırasında buz kristalleri soğuk havayı aldıkları için hava biraz daha ısınır. Bu nedenle her kar yağdığında hava ısınır.

Dolu Nasıl Oluşur?

doluKonuya girmişken dolu nasıl oluşur bunada göz atalım. Dolu yağmur damlacıklarının yer yüzüne inerken soğuk hava içinden geçmesi ve bu esnada buz topları oluşturması ile meydana gelir. Buzlanma olayı atmosferde değil yere inerken meydana gelir.

1 Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.