Yağmurun günlük yaşamımızdaki olumlu yada olumsuz yönleri

Bu yazımızda yağmurun günlük yaşamımızdaki olumlu yada olumsuz yönleri hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Yağmur özellikle kış aylarında sıkça görmeye alıştığımız hayatımızın vazgeçilmez olaylarından bir tanesidir. Çünkü yağmur bizler için çok önemlidir. Yaşamlarımızı sürdürmemiz için yağmura da ihtiyaç vardır.

Yağmur yeteri kadar yağdığı sürece toprağa can verir. Kuraklık yaşanmaz, tarım ürünleri bakımından oldukça verimli bir yıl geçirmemize neden olur.

Ayrıca yağmur su kaynaklarımız içinde oldukça önemlidir. Barajlarımız ve göllerimiz yağmur sularıyla beslenmektedir. Eğer yağmur o yıl az yağarsa bu baraj ve göllerin suları azalmaya başlar ve kuraklık oluşur. Bu durumda ciddi çevresel, ekonomik ve sosyal sorunların ortaya çıkmasına neden olur.

tumblr_mwz971X2rg1ssgaiuo1_1280

Yağmur su döngüsünün önemli parçalarından biridir. Canlıların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için suya ihtiyaç duyarlar ve bu suyun kaynaklarından bir tanesi de buharlaşan nemin yağmur olarak yüzeye dönmesidir.

Yağmurun olumlu olduğu kadar olumsuz yönleride bulunmaktadır. Fazla yağan yağmurlar sonucunda seller ve heyelanlar oluşarak maddi ve manevi kayıplara yol açabilir. Ayrıca zamansız yağan yağmurda bitkilerin zarar görmesine ve çürümesine neden olabilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.