Yağmurun İnsan Hayatındaki Etkileri

Yağmur doğaya can veren dolayısıyla insanla içli dışlı olan önemli bir tabiat etkenidir. Bu yazımızda yağmurun insan hayatındaki etkilerini yakından inceleyeceğiz. Yağmur doğaya can veren tüm varlıkların muhtaç olduğu yaşam kaynağıdır. Dünya üzerindeki suların gökyüzüne buharlaşarak yükselmesi ve yağmur damlacıkları halinde tekrar yeryüzüne dönmesine yağmur denir.

Yağmur ve diğer hava koşulları insanı ilk olarak barınma ihtiyacına yöneltti. Yağmur yağması korunaklı ve üstü kapalı evlerin yapılmasını gerektirdi. İlk insanlar yaşam yeri olarak yağmurdan korunabilecekleri mağaraları kullanmışlardır. Zamanla ağaçtan yaptıkları barakalar ve evler ile yerleşik düzene geçmişlerdir. Peki yağmur yalnızca evi mi gerektirdi. İnsanoğlu ev haricinde yağmurdan korunmak için su geçirmez elbiseler ve şemsiye gibi icatlar yaptı. Ayrıca yağmur sularının çok olması nedeniyle suyun depolanması amacıyla barajlar yapıldı şehirlerde bu suların gitmesi için ise altyapı (kanalizasyon) sistemleri oluşturuldu.
yağmur
Yağmur bir doğa olayı olması nedeniyle insanoğlu bunu durduramayacağını bilerek nasıl korunacağına dair arayışlar içerisine girmiş ve çeşitli icatlar yapmıştır. Sizde yağmurun insan hayatındaki etkilerine çeşitli örnekler verebilirsiniz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.