Yakın çevrenizde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarından birini seçerek yaptıkları çalışmaları araştırınız

Yakın çevrenizde eğitim, sağlık ve yardım alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarından birini seçerek bu kurumların yaptıkları çalışmaları araştırınız

Bana en yakın olan eğitim kurumu yakınımızda bulunan halk eğitim merkezi. Buraya gidip bilgi almak istediğimde oradaki görevliye kurumun görevlerini ve etkinliklerini sordum. Oda güzel bir şekilde çalışmalarından ve amaçlarından bahsetti.

Halkın istekleri ve beklentileri doğrultusunda mesleki, sosyal, kültürel, ekonomik ve sportif alanlarda ücretsiz kurslar açtıklarını belirttiler. Toplumdaki her yaştan bireylerin bu kurslara katılarak eğitim aldıklarını söyledi.  Genel olarak açtıkları kursların sınıflarını ise şöyle sıraladı.

  • Okuma yazma kursları
  • Mesleki teknik kursları
  • Beceri kursları
  • Sosyal ve kültürel kurslar
  • Kurs dışı eğitsel etkinlikler

Kursların nasıl çalıştığı konusunda ise şöyle bilgi verdi

12 kişilik grupların oluşturulması ile kursların açıldığını söyledi. Haftalık kurs saatleri hafta içi ve hafta sonu olmak üzere iki grupta işliyormuş. Kursların amacı ise unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını, kültürümüzü ve mesleki teknik bilgileri ücretsiz olarak bireylere vermekmiş.

Kurslara herkes katılıp kayıt olabiliyor mu?

Kurslara her kesimden bireyler katılabiliyor. Katılmak için en yakın halk eğitim merkezine nüfus cüzdanı ve iletişim bilgileri ile başvurmak yeterliymiş. Yapmanız gereken kurumda bu belgeler ile dilekçe doldurmaktır.

Bende bu güzel araştırmama yardım ettiği için Hüseyin Beye teşekkür ederek kurumdan ayrıldım.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.