Yalan Söylemek ile ilgili kısa hikaye

Bu yazımızda yalan söylemenin zararları ve sonuçlarını anlatan kısa bir hikaye anlatacağız. Yalan söyleme ile ilgili kısa hikaye. Ali evin içinde top oynuyordu. Top oynamayı çok seviyor ve en büyük eğlencesiydi. Annesi Alinin evin içinde top oynamasına kızsa da dışarıda oyun alanları bulunmadığı için buna müsade ediyordu.

Ali top oynamaya kendini o kadar kaptırdı ki nereye vurduğunu bilmiyordu. Derken farkında olmadan topu annesinin en kıymetli ev süsü olan vazosuna doğru vurdu. Topun vazoyu devirmesiyle birlikte evde bir gürültü koptu ki sanki herşey kırıldı.
yalansoyleme
Evin holünde oturan küçük kardeşi Ahmet ise bu olaydan çok korkmuştu. Annesi hemen olay olduğu yere geldi ve çok üzüldü. Annesi bu vazoya ne oldu kim kırdı diye sorunca Ali yalan söyleyerek Ahmeti gösterdi. Biz onunla oynuyorduk o kırdı dedi. Annesi Ahmete kızarak istemeyerekte olsa bir tokat attı.

Ahmet annesinin Aliye kızmaması için buna hiç itiraz etmese de içten içe ağladı. Ali kardeşinin kendisini korumasını görünce çok duygulandı ve yalan söylediği için pişman oldu. Annesine giderek herşeyi anlattı ve anneside ona yaptığı davranışın doğru olduğunu ve yalan söylemenin kötü bir davranış olduğunu anlattı.

Fakat annesi en önemlisi kardeşi Ahmetten özür dilemesi gerektiğini ve onun gönlünü alması gerektiğini söyledi.

Bu hikayeden anlayacağınız gibi yalan söylemek hem kendiniz hemde başkaları için kötü sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle yalan söylememeliyiz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.