Ödeviniz mi var?

Aramak istediğiniz ödevi lütfen yazınız

Yangın nedir nasıl oluşur?

Yangın, maddenin ısı ve oksijenle birleşmesi sonucu oluşan yanma reaksiyonlarının sebep olduğu doğal bir afettir. Yangınların oluştukları coğrafik alanda maddi hasarlara neden olmasının yanı sıra, orada yaşayan canlılar ve ekolojik denge üzerinde son derece olumsuz etkileri bulunmaktadır. Yangın nasıl oluşur bunu inceleyelim.

YANMA :Yanıcı maddenin oksijen ile ısı altında belirli bir oranlarda birleşmesiyle meydana gelen kimyasal bir reaksiyon olmasının yanı sıra, yüksek sıcaklık derecelerinde oluşur.

Yanma olayının gerçekleşebilmesi için üç ana unsurun belirli oranlarda bir araya gelmesi gerekmektedir. Yangın ise aslında tamamen kontrolümüz dışındaki yanma olayıdır. Yanmanın oluşabilmesi için gerekli olan bu üç şarta “YANGIN ÜÇGENİ” denir. YETERLİ ISI, YETERLİ OKSİJEN, YANICI MADDE yangın üçgenini oluşturur.

yng

Isı, oksijen ve yanıcı madde her zaman yaşadığımız ortamlarda bulunmaktadır. Ortamda bulunan bir yanıcı maddenin tutuşabilmesi yada yanabilmesi için; Aşağıdaki şekillere görüldüğü gibi; ısının, yanıcı maddenin tutuşma sıcaklığına ulaşması ve en az % 16 oranında O2 ile buluşarak bir arada olması gerekmektedir.

Bilgisizlik, tabiat olayları, sabotaj, kazalar, dikkatsizlik, ihmalkarlık başlıca yangın sebepleri olarak gösterilebilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.