Yapılan ekonomik faaliyetlerin bölgenizde bulunan doğal kaynaklarla ilgisi nedir?

Yaşadığımız yerde en çok yapılan ekonomik faaliyetlerin bölgemizdeki doğal kaynaklarla ilgisi nedir gelin birlikte inceleyelim. Yaşadığımız bölge İstanbul olsun ve bölgemizde doğal olarak Marmara Bölgesi olsun. Bu bölgede yapılan ekonomik faaliyetlerin yaşadığımız yerle olan alakası nedir?

İstanbul coğrafi konumu nedeniyle Asya ve Avrupa arasında bir köprü gibidir. İstanbulun en önemli doğal kaynağı hiç şüphesiz yer altı madenleridir. Örneğin İstanbul ilinde bolca linyit, kuvars kumu ve kil çıkarılmaktadır. Şehir deniz kenarı olması sebebiyle çıkarılan bu madenlerin ihracı ve nakliyeside kolay olmaktadır. Kuvars kumu ve linyit özellikle yurt dışına ihraç edilmektedir.

İstanbul Şehrinin Marmara bölgesinde olması ve Marmara denizinden Ege, Akdeniz ve diğer sıcak denizlere açılabilmesi sebebiyle doğal kaynakların kullanımı ve ihracatı kolay olmaktadır. Bu sayede İstanbulun ekonomik faaliyetleri yaygın olarak gelişmiştir.

İstanbulun ekonomik olarak çok gelişmesinin nedenleri

İstanbul tarihi geçmişi, jeopolitik konumu, kültürel zenginlikleri şehrin gelişimine önemli katkı sağlamıştır. Ayrıca şehir çok eski çağlardan beri önemli uygarlıkların merkezi olmuştur. Bu nedenle şehirde artan nüfus ve iş gücü ekonomik faaliyetlerin güçlenmesini sağlamıştır.

Şehir her yıl 20 milyon üzerinde turisti ağırlamakta olup ülkemizdeki tüm sanayi kuruluşlarının şehirde ya kurumları yada kuruluşları bulunmaktadır. Bu nedenle İstanbul ülke ekonomisinin can damarlarından biri konumundadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.