Allah’ın yarattıklarını sevdiğini nasıl açıklayabilirsiniz?

Hepimizin yaratıcısı ve sahibi olan Allah yarattığı tüm varlıkları severek ve özenerek yaratmıştır. Doğamızda, çevremizde gördüğünüz her canlının eşsiz bir güzelliği, özelliği bulunmaktadır. Rabbimiz bütün canlılara farklı özellikleri verdiği gibi türlerinde olmasını sağlamıştır.

Örnek vermek gerekirse biz insanlar hepimiz el, kol, ayak gibi uzuvlara sahibiz. Ama hepimizin farklı olan ten rengi, saç rengi, parmak izi, DNA yapısı gibi ayrılan noktaları var. Tüm bu özellikleri geçelim neden hepimizin duyguları ve hisleri farklı?

İşte bu sorunun cevabını kimse veremez. Bizim dünyaya geliş amacımız nefsimiz ile mücadele edip Allah’a ibadet etmektir. Allah’ın bizim ibadetimize, bizim gibi basit bir insanın duasına ihtiyacı var mı?

Elbette ki yoktur. İsteseydi bize nefsi vermez hepimizi tek tip yaratabilirdi. Ama o her birimizi çok sever ve hepimizi farklı yaratmıştır.

Konuda ki resimlere baktığımıza ise hiçbir kimsenin bu kadar güzel bir canlıyı hayal bile edemeyeceğini hepimiz biliriz. Rengarenk meyveler, sevgiyle evladına bağlanmış bir anne, o kuşu diğerlerinden ayıran eşsiz gagası, ve yelesiyle görkemli at.

Bunların tümü Allah’ın yarattıklarını sevdiğine dair örneklerdir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.