yardımlaşma ile ilgili atasözleri ve anlamları 5 tane

Yardımlaşma ile ilgili atasözlerini ve anlamlarını sizin için araştırdık. Bu yazımızda 5 tane yardımlaşma ile ilgili atasözü ve anlamını bulabilirsiniz. Öğretmenim ödev verdi. Yardımlaşma konusunda 5 adet atasözü bulun ve anlamlarını yazın diye. Başladım araştırmaya bulduğum atasözleri ve anlamları şunlar;

İyilik eden iyilik bulur

Bir kimse eğer bir başkasına iyilik yaparsa o kişiden yada herhangi birinden iyilik görür. Gerçek hayatta da böyle değil mi? Size derslerinizde yardımcı olan bir öğrenciye bilgi sahibi olduğunuz bir derste yardımcı olursunuz. Bu nedenle iyilik eden iyilik bulur demişler.

Yalnız taş duvar olmaz

Taş duvarlar birden fazla taşın bir araya gelmesi düzenli bir şekilde üst üste konması ile oluşur. Ama taşlar yanlız başına bir duvar oluşturamaz. Birçok taş ancak bir araya gelirse duvar olur. İnsanlarda işlerinde birbirlerine yardım ederlerse işlerini kolaylıkla yapabilirler. Bu nedenle yardımlaşma önemlidir.

Hayırlı dost hayırsız akrabadan iyidir

İyilik eden hoşgörülü bir dostunuz varsa çok şanslısınız demektir. Çünkü size her işinizde her başınız sıkıştığında yardımınıza koşabilir. Hayırsız sizin iyiliğinizi düşünmeyen akrabanız olsa neye yarar. İyilik yapan bir dost size daha faydalıdır.

Komşu komşunun külüne muhtaçtır

Bazen çok acil ihtiyacınız olan birşeyi bulma yada alma şansınız olmayabilir. Eğer karşınızda iyi bir komşunuz varsa size yardımcı olabilir. İhtiyacınız olan birşeyi size kullanmanız için verebilir. Sizde aynı şekilde ona yardım edersiniz. Yardımlaşma en çok komşular arasında görülür.

Bir eli nesi var iki elin sesi var

Boşuna dememişler atalarımız bir elin nesi var iki elin sesi var diye. Bazen işlerinizi tek başınıza yapamazsınız. Yardıma ihtiyacınız olur. Örneğin okulda öğretmenlerimizin vermiş olduğu performans ödevleri. Ödevi bir arkadaşınız ile yaparsınız. İkinizin ortak ödevi olur. Yardımlaşmayı burada en iyi şekilde görebilirsiniz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.