Yaşadığınız şehrin imar planını yapın deseler nelere dikkat edersiniz

Bu gün öğretmenimiz bizden yaşadığınız şehri düşünün ve ne gibi zorluklarla karşılaşıyorsunuz bunları inceleyin ve yeniden bir şehir imar planı yapmak isterseniz öncelikle neleri değiştirirsiniz ve neler yaparsınız diye sordu. Bende araştırmalarım sonucunda bazı bilgiler edindim. Öncelikle imar nedir buna bir bakalım

İmar Planı: Yapılan yerin caddelerini, sokaklarını, yollarını uygulamaya esas olacak şekilde ayrıntılarla gösterilmiş olan plana imar planı denir.

Şimdi yaşadığımız şehirde yeniden bir imar planı yapacak olursak neleri değiştiririz. Bunu için öncelikle kendimize şunu sormalıyız. Günlük hayatta karşımıza ne gibi zorluklar çıkıyor, neleri beğeniyor nelerden memnun değiliz.

İlk olarak trafik sorunu gelebilir aklımıza. Evimizden okulumuza gidene kadar çektiğimiz çile, yolda geçen o kadar zaman boşuna olabilir. Halbuki zamanında yapılan yollar daha geniş yapılmış olsaydı bu durumla hiç karşılaşmamış olabilirdik. Bir diğer sorun olarak evlerin birbirine çok yakın olması hatta dip dibe de diyebiliriz. Bir yangın çıktığında itfaiye ekipleri müdahale edene kadar yangın bir evden diğerine atlayabiliyor. Bu durum çevremizde rastladığımız sorunlardan bir tanesi. Evler düzgün bir imar planıyla belirli aralıklarla yapılmış olsaydı bu tür sorunları hiç yaşamazdık. Çıkmaz sokakların olmadığı, parkların bahçelerin yeşilliklerin daha fazla olduğu alanlar olsaydı hayat daha güzel olmazmıydı.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.