Yaşadığınız yerde daha güzel ve yaşanabilir alanlar oluşturmakla görevli kurumlar hangileridir?

İnsanlar birlikte yaşayan sosyal varlıklardır. Birlikte yaşadıkları için kendilerinin faydalanmaları için o alana çeşitli alanlar oluştururlar. Çevremizde gördüğümüz güzel ve yaşanabilir alanlar ise devlet kurumları tarafından yapılmaktadır.

Yerel yönetim olarak adlandırılan belediyeler bizlere bu hizmeti ulaştırırlar. Devlet belediyelere ödenekler vererek topluma hizmette kullanmasını ister. Ayrıca belediyeler çeşitli nedenlerle o bölgede yaşayan kişilerden vergi alır. Bu vergileri ve devletten aldığı ödenekleri bizim için kullanır.

Çevremizde gördüğümüz parklar, bahçeler ve sosyal tesisler belediyeler tarafından yapılarak halkın hizmetine sunulur. Ayrıca mahallemizin çöpleri, temizliği gibi çeşitli konularda belediyeler hizmet verir.

Yaşadığınız yerlerin daha temiz ve güzel olması için nelerin yapılmasını önerirsiniz? Düşüncelerinizi defterinize yazınız.

Yaşadığımız bölgede temizlik işleri her ne kadar belediyeler tarafından yapılsa da bizlerde buna katkı sağlayabiliriz. Belediyelere ise yapmalarını istediğim öneriler şu şekilde. Hangi mahalle sokaklarını temiz tutuyorsa o mahalleye ödül verilsin. Mesela su faturaları belediye tarafından ödensin. O mahalleye özel bir sosyal tesis yapılsın (halı saha gibi) . Bu sayede insanların temizliğe verdiği önem çok daha artar. Çevremiz güzel bir hal alır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.