Yaşadığınız yerdeki çevre sorunları ile ilgili çözüm önerileriniz nelerdir?

Yaşadığım çevrede ne yazık ki çevre sorunları sıkça görülmekte. Devletimiz bu sorunların çözümleri için çeşitli çalışmalar yapsa bile bunlar yeterli olmamakta. Benim çevremde gözlemlediğim çevre sorunları ve çözümleri şu şekilde.

1)Çevre kirliliği

Etrafımdaki birçok kişi ne yazık ki buna hiç dikkat etmiyor. Elindeki çöpü sokaklara atan ve çevreyi kirleten insanları sıkça görüyorum. Bu sorunun çözümü için bence çeşitli önlemler alınabilir. Mesela bu kişiler tespit edilerek çeşitli cezalar yazılabilir. Yada sokak ve caddelere çeşitli uyarı levhaları konulabilir.

2)Doğal kaynakların kirlenmesi

Benim yaşadığım bölgede akan bir dere var. Dağlardan temiz olarak gelen bu su kaynağı atık sular ve çöplerle kirlenmekte. Bunu engellemek için alt yapı sistemleri kurulabilir ve dere yataklarına çöp atılması engellenmelidir.

3)Yeşil alanlar

Bölgemizde yeşil alanlar oldukça az. Var olanlar ise bir şekilde tahrip ediliyor. Bu alanların korunması ve çoğaltılması gerekir.

4)Yerleşim

İnsanlar bir arada yaşamayı seviyor fakat kimse yerleşim planlarına dikkat etmiyor. Düzensiz bir yerleşim doğal dengeyi bozduğu gibi çeşitli çevre sorunlarına neden oluyor. Bu nedenle planlı bir yerleşim yapılmalıdır.

1 Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.