yaşadımız yöreyi hangi özelliklerini vurguluyarak tanıtırsınız?

Yaşadığınız bir yöreyi tanıtırken hangi özelliklerini vurgulayarak anlatırsınız? Bir yöreyi tanıtırken o yörenin kültürel, coğrafi özellikleri anlatılarak tanıtılır. Örneğin Bursa Cumalıkızık Köyünü anlatalım. Bu köy eski bir Osmanlı köyü olup tarihi geçmişi 650 yıldan fazladır. Köy eski Osmanlı evlerinden oluşurken yolları eski zaman taşlarından döşenmiş haldedir. Buraya kadar anlattıklarımız yörenin kültürel özellikleridir.

Cumalıkızık Köyü Bursanın doğusunda yer alıp Uludağ eteklerinde kurulmuş hafif eğimli bir köydür. Kış aylarında soğuk ve sert havanın etkisinde kalan köy yazın sıcak havalarında ise gayet serindir. Görmüş olduğunuz gibi bu özellikler yörenin coğrafi özellikleridir.

Yani bir yaşadığınız bir yöreyi anlatırken kültürel, tarihi ve coğrafi özelliklerini vurgulayarak tanıtırsınız. Özellikle tarihi vurgular tanıtımı daha ilgi çekici hale getirir. Zaten bir yörenin özellikleride bunlardan ibarettir.

Arkadaşlar size örnek olarak bana yakın olan Cumalızkızık Köyünün özelliklerini vurgulayarak tanıtım yaptım. Sizde buna benzer şekilde yaşadığınız yörenin tanıtımını bu tip özellikleri kullanarak yapabilirsiniz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.