Yaşam biçimlerinde önemli farklılıklar vardır. Sizce bu farklılıklarının oluşmasında hangi durumlar etkili olmuştur?

Her insanın yaşam biçimi farklıdır. Çünkü her birey farklı ihtiyaçlara ve isteklere sahiptir. Bu nedenle yaşayışımız ve faaliyetlerimiz farklılık gösterir. Bu nedenle toplumsal bir zenginlik meydana gelir. Bu farklılıkların ortaya çıkmasında birçok durum etkili olur. Bunlar ise şunlardır;

Maddi durum: İnsanların yaşayış tarzını maddi durumları doğrudan etkiler. Şüphesiz zengin bir birey ile fakir bir insanın yaşam tarzları arasında farklılık görülür. Birinin kalktığı saatte bir diğeri işten gelebilir. Yada onların giyimleri, gezmeleri, sosyal aktiviteleri arasında büyük farklar görülür.

Yaşadığı Çevre: Hepimiz farklı çevrelerde doğduk ve büyüdük. Bizim yaşadığımız çevre hayat tarzımıza da etkili olmaktadır. Mesela şehirde yaşayan bir bayan mini etek giyebilirken küçük bir kasabada yaşayan bayan ise toplumdan tepki görebileceğini düşünerek bunu yapamaz.

Düşünceler: Bir insanın yaşam tarzından etkili olan en önemli faktördür. Hepimizin düşünceleri, zevkleri farklıdır. Bu nedenle bunlar hayat tarzımıza yansır. Mesela ben sabahları kahvaltı yapmayı sevmezken bir başkası ise kahvaltısız güne başlayamaz. Birçok noktada farklılıklar düşüncelerimiz ve isteklerimiz nedeniyle meydana gelir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.