Yatak odalarında gece çiçek bulundurulmamalıdır nedenini açıklayınız

Bildiğiniz gibi bitkiler ve çiçekler fotosentez yaparak ortama oksijen verirler. Ancak geceleri ışık olmadığında çiçek ve bitkiler bulundukları ortama fotosentez yapamadıkları için karbondioksit verirler. Bu nedenle yatak odalarında gece çiçek bulundurulmamalıdır.

Bitkiler ve çiçekler dünyamızın akciğerleri olup atmosferde, bulundukları ortamlardaki karbondioksiti alarak fotosentez olayı ile kendilerine besin elde ederler. Sonuç olarak ortaya oksijen çıkartarak ortama bırakırlar. Bu nedenle gündüzleri onlar fotosentez yaparken bulundukları ortamda olmak insan sağlığı için oldukça önemlidir.

Temizleyip doğaya bıraktıkları temiz hava sayesinde sağlıklı bir yaşam sürebiliriz. Ancak fotosentez olayının gerçekleşmesi için ortamda ışık ve karbondioksit bulunması gerekir. Geceleri ise ışık olmadığından dolayı bitkiler fotosentez yapamazlar. Ancak kendileride bir çeşit solunum yaptıkları için ortama karbondioksit verirler.

Yatak odasındaki bitki ve çiçekler


Bu nedenle yatak odasında bulunan çiçekler ortama karbondioksit verdikleri için sakıncalıdırlar. Geceleri böyle bir ortamda uyuduğumuzda oksijen yetersizliğinden dolayı kendimizi yorgun ve halsiz hissederiz. Evimizde çiçek ve bitkileri bulundurmak güzel olabilir fakat onları yatak odamıza koymamalıyız.

Aksi halde sağlıklı bir solunum yapamayız.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.