Yayaların karşılaştığı trafik işaret levhaları

Yayaların uyması gereken bazı kurallar vardır.Kendi güvenlikleri için bilmeleri gereken trafik işaret levhaları vardır.Bu işaretler genellikle kolay ve anlaşılır yayalar için hazırlanmış trafik levhalarıdır.Şimdi bunlardan birkaçını açıklayalım.
yayagecidi
Bu levha sürücülere yönelik hazırlanmış tehlike uyarı işaretidir.Yaya geçidine yaklaşıldığını bildirir ve yayalar bu levhanın bulunduğu yerlerden taşıt yolunu kullanarak karşıya geçemezler.Sürücülerde hızlarını azaltmak zorundadırlar.

okulgecidi (1)
Yaya geçidi levhası gibi bu levha da sürücülere yönelik hazırlanmış tehlike uyarı işaretidir.Okul geçidine yaklaşıldığını bildirir.Öğrenciler bu levhanın bulunduğu yerlerden taşıt yolunu kullanarak geçemezler.

yayagcdi1
Yaya geçide levhası ,sürücülerin yavaşlamalarını ve hızlarını azaltmalarını ayrıca kurallara uygun bir şekilde karşıdan karşıya geçen yayalara ilk geçiş hakkını vermeleri gerekir.Yayalar bu levhanın bulunduğu yerlerden geçebilirler.
d2
Okul geçidi levhası ,sürücülerin bu levhayı gördüklerinde hızlarını azaltmalarını ve kurallara uygun bir biçimde karşıdan karşıya geçen öğrencilere ilk geçiş hakkını vermelerinin gerekli olduğunu gösterir.Öğrenciler bu levhanın bulunduğu yerlerden güvenli bir şekilde karşıya geçebilirler.
Bu trafik işaret levhalarının dışında da yayalar için hazırlanmış olan trafik levhaları bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki tabloda görsel olarak hazırlanmıştır.

yaya trafik levhaları

1 Yorum

  1. Yayalar trafiğin bir parçası olarak her an bir yerlerde trafik işaret ve levhaları ile karşılaşıyor. Ama birçok yaya bunların ne anlama geldiği konusunda fikir sahibi değiller.

    Bu nedenle yeterli bilgiyi edinemiyorlar. Doğrusu ise insanların bu trafik işaret levhaları konusunda bilgi edinmelerini sağlamaktır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.