Yaygın hastalıklar ve korunma yolları

Bugünkü yazımızda yaygın hastalıklar nelerdir ve korunma yollarından bahsedeceğiz. Halk arasında yaygın diğer adıyla bulaşıcı hastalıklar olarak da bilinir.

Bunlardan ilki grip;Virüsleri solunum yolunu etkilemesiyle oluşan hastalıktır. Yüksek ağrı ateş, öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkar. Tedavisi bol bol sıvı tüketmek ve C vitamini almaktır. Bulaşıcı hastalık olması sebebiyle grip olan kişilerden uzak durmak gerekir ve yılda bir kere grip aşısı olmakta fayda vardır.

Bir diğeri ise nezle ; burun akıntısı, hapşırma şeklinde baş gösterir. Sinüzit ve kulak iltihabı gibi ileri düzeyde hastalıklara neden olur. Yine gripte olduğu nezleden korunmak içinde bu hastalığa yakalanan kişilerden olabildiğince uzak durulmalıdır.

Kabakulak virüsten gelen bulaşıcı bir hastalıktır. Kulakta belirti verir, iltihaplanması sonucu şişkinlik gösterir. Yatarak dinlenmek en iyi çaredir

Kızamık, baş ağrısı ,burun akıntısı şeklinde kendini gösterir ve birkaç gün sonra deride kırmızı döküntüler meydana gelir. Korunmak için kızamık aşısı olunabilir.

Boğmaca öksürük nöbeti olarak da bilinir. Çocuklarda görülme oranı daha yüksektir temasta bulunmak bile bulaşmasına yeterli olacaktır.

Verem tüberküloz olarak da bilinir. Mikrobun solunum yoluna girmesiyle başlar ve akciğerlere kadar iner. Korunmak için aşı yaptırılmalıdır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.