Yayların kullanım amaçları nelerdir?

Yaylar günlük hayatımızda birçok alanda yer almaktadır. Araba akislerinde, koltuklarda, parklarda ve çok daha fazla yerde kullanılmaktadır. Yaylarının kullanım amacı ise ani baskı hareketini zayıflatarak yüzeyi korumaktır. Örneğin bir araba koltuğundaki yayları düşünelim. Arabanın kapısını açtık ve hızla arabaya bindik. Eğer koltuk içerisinde yaylar olmasa koltuk hızlı ve ani bir kilo baskısı görür.

Zamanla deforme olarak koltuğun içe doğru çöktüğünü görebilirsiniz. Yaylar koltuklarda bu amaç için kullanılmıştır. Arabalarda akislerde bulunan yaylar ise yoldaki tepkimeler sonucu oluşan titreşimleri en aza indirmek için kullanılır. Eğer arabanın makaslarında yay olmasaydı herhangi bir çukura girdiğimizde arabanın aldığı darbe çok büyük olurdu.

Zamanla arabanın hurda olması bile kaçınılmazdı. Yaylar daha çok alanda kullanılmaktadır. Örneğin apartmalardaki merdiven boşluklarında bulunan lamba yakma düğmeleri. Bu düğmelerin içinde yay bulunur. Basıp çektiğimizde düğme eski halini alır. Yada zillerde de aynı durum söz konusudur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.