Yaz aylarında elektrik telleri neden aşağıya sarkar

Yaz aylarında sürekli olarak karşılaştığımız durumların başında elektrik yada telefon tellerinin aşağı doğru sarkmasıdır. Bu günkü konumuzda bunun nedenlerini sizler için araştırdık.

Elektrik ve telefon telleri yazın genleşerek sarkar. Kışın ise kalınlaşarak gergin hale gelir. Ve bu yüzden kış aylarında tellerde kopmalar da meydana gelir. Yaz aylarındaki tellerdeki sarkmanın asıl sebebi; Maddeleri oluşturan tanecikler arasında bir çekim kuvveti vardır.

Katılarda ise bu kuvvetler çok büyük olduğundan dolayı, tanecikler sadece titreşim halindedirler. Eğer maddeye ısı enerjisi verilerek sıcaklığı arttırılırsa taneciklerin kinetik enerjileri artmaktadır. Bunun durumun sonucunda tanecikler birbirlerinden uzaklaşarak maddenin boyutları büyür.

tel

Madde soğuduğunda ise taneciklerin hareketi yavaşlayacağından dolayı tanecikler birbirlerine doğru yaklaşır ve dolayısıyla maddenin boyutları küçülür. Bu durum sarkmaların nasıl meydana geldiğini kısaca anlatır.

Yani ısıtılan cisimlerin hacimlerinde oluşan artışa genleşme denilir. Isı veren cisimlerin hacimlerinde meydana gelen küçülmeye ise büzülme denilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.